محیط کشت تراریوم: آشنایی با انواع و راهنمایی برای نگهداری

تراریوم یک بستر کشت مصنوعی است که برای رشد و نگهداری گیاهان و جانوران کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این

توسط مدیر سایت در 19 دی 1402

تراریوم یک بستر کشت مصنوعی است که برای رشد و نگهداری گیاهان و جانوران کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محیط ها به طور عمده استفاده می شوند برای نگهداری گونه های بوته ای، خزندگان، خزندگان، قایقران ها و حشرات در داخل خانه یا محیط کار. تراریوم ها به دلیل زیبایی و طبیعت آرامش بخشی که به اتاق های داخلی می افزاید، همچنین برگزاری مسابقات جذاب تراریوم دیگر، بین هوا ساز یک باغ درون خانه یا دفتر خود می آمپراز می شود.

 

تمام تراریوم ها دارای دو ویژگی اصلی هستند: سطل (صندوق) شیشه ای برای فضای زندگی و رویدادهای این مواجهه برای سیستم های لازم (نور، گرما، رطوبت و غیره). مزیت دیگر این است که شبیه به یک باغ یا دنیای طبیعتی است، بنابراین تراریوم می تواند دکوراسیون مناسبی برای منزل یا محل کار شما باشد.

 

نگهداری تراریوم نیاز به توجه و دقت دارد. یکی از موارد مهم در نگهداری تراریوم، نور است. گیاهان در تراریوم برای رشد و زندگی به نور مناسب نیاز دارند. معمولاً تراریوم های شیشه ای نور کافی را دریافت نمی کنند، بنابراین نیاز به نور مصنوعی دارند. لامپ های فلورسنت، LED یا لامپ های رشد گیاهان مناسب برای ایجاد نور مناسب برای گیاهان در تراریوم هستند.

 

رطوبت نیز یکی از عوامل مهم در نگهداری تراریوم است. برخی از گیاهان به رطوبت بالا نیاز دارند، بنابراین تراریوم ها باید رطوبت مورد نیاز را حفظ کنند. روش های مختلفی برای افزایش رطوبت در تراریوم ها وجود دارد، از جمله استفاده از فن ها، اسپری آب و قرار دادن ظرف آب در داخل تراریوم.

 

همچنین مهم است که میزبانان تراریوم را در مورد نیازهای خاص گیاهان و جانورانی که در داخل تراریوم قرار دارند، یا قوانین و مقررات مربوط به حفظ و حرکت در محیط طبیعی فعلی گونه ها مطلع کنید.

 

بنابراین برای نگهداری بهینه تراریوم ها، شما باید روش های مناسبی را برای تامین نور، رطوبت و پیشنهادات نگهداری اعمال کنید. با رعایت این موارد مهم، شما می توانید تراریومی زیبا و سالم را برای داشتن در خانه یا محیط کار خود ایجاد کنید.

 

 

محیط کشت تراریوم چیست؟

 

 

محیط کشت تراریوم یک ساختار کوچک و قابل نگهداری است که برای استقرار و نگهداری جانوران کوچک مانند قایق، دلقک و سایر جانوران تراریومی طراحی شده است. این محیط شبیه به یک آکواریوم یا تانک آبی است، با این تفاوت که به جای آب، یک لایه زمینی و پیمانه قرار می‌گیرد که برای رشد گیاهان مناسب است.

 

برای ساخت یک محیط کشت تراریوم، شما به یک ظرف شیشه‌ای نیاز دارید که به عنوان بستر برای نگهداری مواد مورد نیاز مانند خاک و سنگ استفاده می‌شود. همچنین شما می‌توانید برخی مواد تزیینی مانند شن، چوب یا سنگ‌های طبیعی را به محیط اضافه کنید تا زیبایی و جذابیت آن را افزایش دهید.

 

یکی از مهمترین عناصر در محیط کشت تراریوم، نور است. برای رشد گیاهان و حیوانات داخل تراریوم، شما به یک منبع نوری مناسب نیاز دارید. معمولاً یک لامپ خاص با بازتاب کم و مقدار مناسبی نور استفاده می‌شود تا بتوانید به گیاهان و حیوانات داخل تراریوم نیازهای نوری خود را فراهم کنید.

 

اهمیت دیگری که در محیط کشت تراریوم باید مد نظر قرار دهید، حفظ رطوبت است. گیاهان داخل تراریوم به رطوبت بالایی نیاز دارند تا بتوانند به طور مناسب رشد کنند و زندگی کنند. بنابراین، شما باید در مورد حفظ رطوبت و نگهداری آب در تراریوم، نکاتی را رعایت کنید.

 

با توجه به نیازهای حیوانات و گیاهان داخل تراریوم، شما باید نگاهی دقیق به متغیرهای محیطی مانند دما، رطوبت و تهویه‌ی هوا داشته باشید. همچنین، برخی از جانوران تراریومی ممکن است به آلودگی هوا و تغییرات زیست‌محیطی بسیار حساس باشند، بنابراین نیاز است تا به نکاتی مانند تعداد حیوانات داخل تراریوم و همچنین حفظ تعادل بیولوژیکی در محیط توجه کنید.

 

 

انواع محیط کشت تراریوم

 

 

تراریوم یا محیط کشت تراریوم یک بستر یا محیط مصنوعی است که برای نگهداری و رشد حیوانات کوچک در شرایطی شبیه به محیط طبیعی آنها ساخته می‌شود. این محیط می‌تواند شامل انواع گیاهان و وسایل تزئینی باشد تا به تراریوم شباهتی به محیط زیست طبیعی ایجاد شود. انواع محیط کشت تراریوم شامل تراریوم کوهستانی، تراریوم آکواتیک (آبزی)، تراریوم جنگلی و تراریوم صحرایی می‌باشد.

 

تراریوم کوهستانی به شکلی کوهستانی و قله‌ها و شیب‌ها ساخته می‌شود. این محیط عموماً برای رشد گونه‌هایی از حیواناتی مانند سوسمارها، خزندگان و سرخ‌مینرال‌ها استفاده می‌شود. این تنوع طبیعی در محیط کشت تراریوم کوهستانی باعث شباهت بیشتر آن به محیط زیست اصلی این حیوانات میشود.

 

تراریوم آکواتیک یا آبزی نیز در آن به شکلی کوچک‌تر از آکواریوم‌ها طراحی می‌شود. این محیط‌ها معمولاً با استفاده از سنگ‌هایی ، گیاهان آبی و حتی بخشی از تجهیزات برای ایجاد سواحل و بسترهای خاص ایجاد می‌گردد. حیوانات آبزی رایج در این نوع تراریوم‌ها شامل ماهیان کوچک، قورباغه ها و لاک پشت‌ها هستند.

 

تراریوم جنگلی نیز به شکل محیطی با کفی غنی از ریزحباب‌ها و جنگل کوچک مدل شده است. این نوع تراریوم‌ها مناسب برای رشد گیاهان خردمند و حیواناتی همچون خارپشت ، حشرات و مارها است. در این نوع تراریوم‌ها نور مطبوع و هوا صمیمی آنها بر روی رشد و توسعه گیاهان و حیوانات مؤثر است.

 

تراریوم صحرایی یا صحراها شبیه سواحل و مناطق خشک طراحی می‌شوند و بخشهایی از تراریوم را شامل خاک خشک و سنگ‌هایی از جنس صحرا تشکیل می‌دهد. هدف از این طراحی نیز شبیه‌سازی مناطق طبیعی اصلی حیوانات است. نوعی از گرده‌افشان و جانوران کوچک قابل رشد در محیط صحرایی استفاده میشوند.

 

در نهایت، تراریوم‌ها یکی از راه‌های محبوب برای نگهداری و طبیعی‌سازی حیوانات کوچک است. آنها به عنوان قطعات دکوراتیو و شیک نیز در داخل خانه‌ها و محل کارها مورد استفاده قرار می‌گیرند و جذابیت بصری و آرامشی ویژه را به فضاها می‌بخشند.

 

 

راهنمایی برای نگهداری تراریوم ها

 

 

نگهداری تراریوم ها به عنوان محیط‌هایی کوچک برای پرورش و نگهداری جانوران خانگی، اشتراکی که با جانوران داریم را بیشتر کند. تراریوم ها معمولاً شامل یک ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی هستند که در آن گیاهان و جانوران کوچک مانند سوسمارها، سوس‌کلها و کنه ها نگهداری می‌شوند. برای نگهداری موفقیت آمیز تراریوم، باید محیطی مناسب برای جانوران ایجاد کرد و به نیازهایشان پاسخ داد. در این راهنما مفصل از نگهداری تراریوم ها صحبت می‌کنیم.

 

نخستین نکته‌ای که باید در نگهداری تراریوم رعایت کرد، انتخاب مناسب برای مکان قرارگیری آن است. بهترین مکان برای قرار دادن تراریوم، مکانی هست که نور آفتاب به طور مستقیم وارد آن شود، اما نباید تحت تاثیر مستقیم نور خورشید باشد. اصطلاحاً نیازمندی‌های نوری و حرارتی جانوران در تراریوم به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد در روز نیستند، بنابراین باید محیطی معتدل و متعادل را برای آنها فراهم کرد.

 

در ادامه، باید محیط داخل تراریوم را به طور منظم تمیز کنید. گیاهان داخل تراریوم آب و هوای مناسبی برای رشد و توسعه دارند، اما در عین حال به تراکم گرد و غبار و نشاط علف هرز مستعد هستند. بنابراین، سطح خاک و حصیره موجود در تراریوم باید به طور منظم برسازید و گیاهان علفهای داخلی را برای حفظ محیط سالم و تمیز تر خارج کنید.

 

اهمیت بعدی در نگهداری تراریومی، نظم و ترتیب مناسب جانوران در آن است. هر جانور در تراریوم نیازمند فضای به اندازه کافی برای حرکت و مهارت در پرواز‌های خرد است. بنابراین، باید محیط داخل تراریوم را برای جانوران گسترده کرده و الزامات آنها را فراهم کرد. از جمله این اطمینان‌ها، وجود صخره‌ها، شاخه‌ها و ساختارهای طبیعی است که جانوران بتوانند بر بال‌ها و پر‌، فعالیت کنند.

 

در نهایت، باید میزان آبدهی را به نحوی تنظیم کنیم که برازندگی و خطر بهداشتی به جانوران داخل تراریوم منتقل نشود. عموماً اندازهٔ نگهداری و زیست‌‌دهی بخشی از لحظهٔ محدود آب‌دهی در روز است، ولی این بستگی به نیازهای خاص تراریوم در ظرفیت آب و توانایی زیست‌شناسی جانوران می‌‌تواند داشته باشد.

 

 

تراریوم های مناسب برای مبتدیان

 

 

تراریوم ها، اجزای زنده‌ای که برای خانواده حیوانات خانگی که عموماً در دسته پستانداران، پرندگان و خزندگان جای می‌گیرند، احتیاج به داشتن محیطی گرم و مرطوب دارند. برای مبتدیان که قصد دارند آبزیان، تک کرانه‌داران، زاحفان یا جانورانی دیگر را به عنوان حیوان خانگی در تراریوم خود نگهداری کنند، باید چند ملاحظه دقیق را در نظر بگیرند.

 

1. انتخاب محیط مناسب: تراریوم‌ها باید محلی باشند که بتوانند دما و رطوبت موردنیاز برای جانور خاصی را فراهم کنند. با دقت نیازهای جانور خود را بررسی کنید و تراریوم را دقیقاً امکان‌پذیر برای جانوران در نظر بگیرید.

 

2. تامین گرما و رطوبت: برای بسیاری از حیوانات خانگی نیاز به یک منبع گرما دارند. لمس انتقال حرارت بهترین راه برای اطمینان از حصول دمای صحیح است. در همین حین، رطوبت نیز بسیار مهم است. برخی از جانداران بر رطوبت بالا و هوای مرطوب نیاز دارند تا بتوانند به خوبی تنش حرارتی خود را کنترل کنند.

 

3. مرمت در طبیعت: برخی از حیوانات خانگی پیدایش خود را در مکان‌هایی با طبیعت زیبا می‌یابند. برای مثال، تراریوم‌های جنگلی برای برخی از انواع کامل‌ پنهان و تنها از نظر محیطی مانند جنگل یا بستر خاک خورشیدی و تامین نور بصورت آفتابی بسیار موثر است.

 

4. رشد و تغذیه مناسب: هر جانوری نیاز به هر غذای خاصی دارد. قبل از خرید حیوان خانگی خود، تحقیق کنید و نیازهای تغذیه‌ای آن جانور را بشناسید. برخی از حیوانات در حالت بی نظم تکثیر می‌کنند و برخی دیگر کنترل زمان تولید خوشه‌هایی را می‌خواهند. بدنبال یادگیری این نیازها باشید و به جزئیات آن عمل کنید.

 

در نهایت، نگران نباشید اگر برخی از چیزها از ابتدا کامل نباشند. مدام تجربه و توجه، به شما بهترین بزرگی را خواهند داد. منابع غنی از مراجع مفیدی هستند که از پیرامون زندگی حیوانات خانگی و نیازهای آن‌ها، اطلاعاتی را فراهم می‌کنند. در نهایت، طبیعت زندگی خانگی متعادل، شاد و سرشار از عشق و امید است.

 

 

نکات مهم در نگهداری تراریوم

 

 

تراریوم یا محیط بسته‌ای است که برای نگه‌داری حیوانات خاص مانند خزندگان، مارمولک‌ها و سایر حشرات، زندگی علفزارها و حیوانات زمینی استفاده می‌شود. با توجه به اینکه این گونه حیوانات به شکل مستقیم به دستان ما تحویل داده می‌شوند، نیازمند مراقبت و نگهداری مناسب هستند.

 

یکی از نکات مهم در نگهداری تراریوم، تعیین مناسب ترین محیط زیست برای حیوانات است. هر حیوان و نوع خزندگی به یک زمینه زیستی مشخص و منحصر به فرد نیاز دارد. برای مثال، برخی خزندگان بیشتر از محیطی با رطوبت بالا و دمای معتدل استقبال می‌کنند در حالی که برخی دیگر محیط خشک و گرم را ترجیح می‌دهند. بنابراین، برای نگهداری صحیح تراریوم، باید تحقیق و مطالعه کافی در مورد نیازهای زیستی حیوانی که می‌خواهید در تراریوم خود نگهداری کنید انجام دهید.

 

نکته دیگری که در نگهداری تراریوم بسیار مهم است، حفظ میزان رطوبت مناسب است. حیوانات موجود در تراریوم‌ها اغلب از رطوبت محیط برای تنفس و رشد مناسب خود استفاده می‌کنند. بنابراین، استفاده از روش‌های تهویه سازی مانند استفاده از محیطهای مرطوب یا اسپری کردن آب بر روی دیوار‌ها می‌تواند منجر به حفظ و تأمین رطوبت مناسب شود.

 

واحد دیگری که برای نگهداری صحیح تراریوم مهم است، مدیریت مناسب دما است. همانند رطوبت، نیازمندی‌های نور و دمای حیوانات متفاوت است. بنابراین، باید از تجهیزات مناسب برای تأمین دما و نور مناسب برای حیوانات استفاده کنید. این می‌تواند شامل استفاده از لامپ‌های خاصی با طیف نوری مناسب یا استفاده از پنجره‌های قابل تنظیم باشد که به طور مداوم دما و نور را کنترل می‌کنند. همچنین باید در نگهداری از تراریوم به عوامل محیطی مانند جهشات دما و رطوبت دقت کنید تا حیوانات شما با مشکلاتی مانند ابتلا به بیماری‌های قارچی و یا تنگی نفس مواجه نشوند.

 

در مجموع، مراقبت و نگهداری تراریوم به تحقیقات قبل از شروع و توجه به نیازهای زیستی حیوانی مورد نظر نیاز دارد. بررسی نیازمندی‌های زیستی حیوانات، حفظ رطوبت مناسب، مدیریت دما و نور همگی عواملی هستند که در نگهداری بهینه تراریوم تأثیرگذار هستند. با رعایت این نکات، می‌توانید به خوبی از تراریوم‌تان و حیوانات در آن مراقبت کنید و از زیبایی و طبیعتشان لذت ببرید.


محصولات آزمایشگاهی

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن